Reklam

"BUNLAR DÜŞME VE ÇARPMAYA BAĞLI TRAVMALAR"

AFSÜ Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alpagan Mustafa Yıldırım: "Çocuklarda görülen yaralar kesinlikle, kimyasal veya buz yanığı değil. Tahriş lekeleri hiçbir anlamda yanık değil. Bunlar düşme ve çarpmaya bağlı oluşan travmalardır"

"BUNLAR DÜŞME VE ÇARPMAYA BAĞLI TRAVMALAR"
24 Ocak 2020 - 13:49

Afyonkarahisar'da bir ilkokulun bahçesinde karla oynayan çocukların vücutlarında görülen tahrişlerin düşme ve çarpmaya bağlı oluşan travmalar olduğu bildirildi.
 
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alpagan Mustafa Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vücudunda tahrişler görülen çocuklardan Berat Sardoğan'ın pazartesi günü ameliyat edildiğini, sağlığının iyi olduğunu belirtti.
 
Sardoğan'ın vücudundaki yaraların, kimyasal yanık şeklinde olmadığını aktaran Yıldırım, şunları kaydetti:
 
"Berat'ın vücudundaki tahriş lekeleri, bir yere çarpmayla ve düşmeyle oluşmuş. Çocuklarda görülen yaralar kesinlikle, kimyasal veye buz yanığı değil. Tahriş lekeleri hiçbir anlamda yanık değil. Bunlar düşme ve çarpmaya bağlı oluşan travmalardır. Berat da zaten ailesine düştüğünü ifade etmiş. Pazartesi günü yaptığımız doku nakli ameliyatımız başarılı geçti. Dün akşam da sargıları açtık."
 
Yıldırım, Sardoğan'ın iyileşme sürecinin devam ettiğini, hastayı önümüzdeki hafta taburcu etmeyi planladıklarını bildirdi.

OLAY
 
Atatürk İlkokulu öğrencileri, 10 Ocak'ta teneffüslerde bahçede kar topu oynamış, okul sonrası eve giden öğrencilerden 9'unun vücutlarının çeşitli yerlerinde aileleri tarafından koyu renkli tahriş lekeleri tespit edilmişti. Kentteki çeşitli hastanelere götürülen çocukların birçoğu taburcu edilmişti.
 
AFAD İl Müdürlüğü ekipleri, okul bahçesinden su ve toprak numuneleri almış, herhangi bir bulguya rastlanılmayan numuneler, detaylı inceleme yapılmak üzere Ankara'da Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığına gönderilmişti.
 
Karla oynarken vücutlarında tahrişler oluşan çocuklardan Berat Sardoğan AFSÜ Hastanesinden ameliyat edilmiş, ayağından alınan dokular, tahrişli bölgelerine nakledilmişti. >>AA
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ahmet turunc
    2 ay önce
    Merhabalar afyonkarahisar'da yasanan kar topu meselesi tamamıyla yalandır ve bizler adli tıp uzmanı olarak şunu söylemek istiyoruz Bu izler yaralar düşme ve buz carpması atılmasından meydana gelmez orada asit tarzı bir ilaç kullanmışlardır. Kimse kimseyi korumaya çalışmasın ve savunmasında üstü örtülmeye çalışılmasın Bizim evin çocukları ve bütün çocuklar kar topu oynuyor neden birşey olmuyor ? Lütfen yetkililer tarafından gerekirse okul yetkilileri hakkında soruşturma veya açığa alınması gerekmektedir. O masum çocuklar bizimde çocuğumuz olabilirdi.