Reklam

ATSO YILIN İLK MECLİS TOPLANTISINI YAPTI

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2020 yılının ilk toplantısı, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci yönetiminde yapıldı.

ATSO YILIN İLK MECLİS TOPLANTISINI YAPTI
24 Ocak 2020 - 18:44 - Güncelleme: 24 Ocak 2020 - 19:51

Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci “Üzüntülü bir haberi sizinle paylaşmak isterim. Meclis Üyemiz Sayın Yavuz Alkan’ın annesi Rabia Alkan vefat etti. Merhumeye Allah’tan rahmet, Yavuz Bey ve ailesine sabır ve başsağlığı dilerim. Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı’nın Onursal Başkanı Hayrettin Karaca vefat etti. ‘Türkiye Çöl Olmasın’ sloganıyla, ülkemizin geleceği için son derece önemli hizmetlere imza atan Karaca’ya Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyorum. Meclis Üyemiz Sayın Çetin Dumlupunar, işletmesinin hukuki durumunda meydana gelen değişiklik dolayısıyla Meclis üyeliğinden ayrılmıştır. Sayın Dumlupunar’a yaptığı çalışmalar dolayısıyla teşekkür ediyoruz. Sayın Mustafa Oğuz, Meclis Üyemiz olmuştur. Sayın Oğuz’a çalışmalarında başarılar diliyoruz” ifadelerini kullandı.
“İstihdamı ve üretimi sürdürdük”
2019’da ekonomide toparlanma işaretlerinin göründüğünü
kaydeden Merdivenci, “Hatırlarsınız, geçen yıl Ocak ayında yaptığımız Meclis toplantısının açılışında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun “Bu teker bu tümsekte kalmaz” sözüne gönderme yapmış ve bizim de bu kanıda olduğumuzu söylemiştik. 2019 yılı, tam istediğimiz gibi olmasa da ekonomide toparlanma işaretlerinin göründüğü bir yıl oldu. İş dünyası olarak elimizi taşın altına koyduk, istihdamı ve üretimi sürdürdük. 2020 yılında da şehrimiz ve ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki 2020 yılı iş insanlarımız, şehrimiz, ülkemiz ve tüm insanlık için daha güzel geçecek. Zorluk çekmiyor değiliz; ama zorlukların üstesinden birlik ve beraberlikle gelineceğini biliyoruz” şeklinde konuştu.
“İş insanlarını teşvik etmiştir”
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Afyonkarahisar’daki ziyaretleri hakkında da değerlendirmede bulunan Merdivenci, “Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank, bu ayın başında Odamız’da bizlerle bir araya geldi. Meclis Toplantı Salonumuz’da iş insanlarının yaşadığı sorunlar Sayın Bakanımız’a aktarıldı. Sayın Varank, daha sonra firma ziyaretlerinde bulundu. Varank’ın ziyareti ve övgü dolu sözleri, memleket sevdasıyla üretim yapan iş insanlarını, daha iyiye ulaşmaları için teşvik etmiştir. Bu nedenle Sayın Bakanımız Varank’a teşekkür ediyoruz” dedi.
Eğitimler devam edecek
Konuşmasında 2019 yılındaki eğitimlerde bilgilere yer veren Merdivenci, “2018 yılında başladığımız, 2019 yılında sürdürdüğümüz ATSO KOBİ Akademisi eğitimlerimiz, 2020 yılında da devam edecek. Bu konuda arkadaşlarımız çalışmalarını bitirmek üzere. Bu eğitimlerden tüm üyelerimizin yararlanmasını dilerim. Bununla birlikte, 2019 yılı odamızın önemli faaliyetlere imza attığı bir yıl oldu. Bu faaliyetlerimizi birlikte gerçekleştirdik. Faaliyetlerimizi başarılı bir şekilde sürdüren başta Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüsnü Serteser’e, değerli Meclis Divanımız ve Yönetim Kurulu üyelerimize, siz kıymetli meclis üyelerimize çok teşekkür ederim. Yeni yıl dolayısıyla sizlere naçizane hediye paketleri hazırladık. Hediyeleri güzel günlerde kullanmanızı dileriz. Paketlerin içinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüsnü Serteser’in şahsen sizlere hediye ettiği Emre Alkin’e ait bir kitap olacak, kendisine bu hediye nedeniyle teşekkür ediyorum. Geçen hafta yapılan DEİK seçimlerinde Merve Yılmaz Özer, Kosova DEİK Başkanlığı’na, Meclis Üyemiz Sayın Mustafa Özer de Bulgaristan DEİK Yönetim Kurulu’na seçilmiştir. Kendilerini bu yeni görevden dolayı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. Geçtiğimiz günlerde Odamız’ın iştiraki olan Gecek Termal A.Ş.’nin Yönetim Kurulu toplantısına katıldık. Gecek Termal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Meclis Üyemiz Sayın Ali İhsan Çiloğlu, Gecek Termal’de geçen yıl yapılan faaliyetleri ve 2020 yılında planlanan faaliyetleri bizimle paylaştı. Başarılı yönetiminden dolayı Sayın Çiloğlu ve Gecek Termal Yönetim Kurulu’nu kutluyorum” dedi.
Krediler hakkında sunum yapıldı
Toplantının ikinci gündem maddesine geçmeden önce Ziraat Bankası Kadınana Şube Müdürü Serdar Koçak’ın İstihdam Odaklı Krediler hakkında ATSO Meclis Üyeleri’ni bilgilendireceğini kaydeden Merdivenci, Koçak’ı toplantı salonuna davet etti.  Ziraat Bankası Kadınana Şube Müdürü Serdar Koçak, İstihdam Odaklı Krediler hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı. ATSO Meclis Üyeleri İbrahim Sömer ve M. Önder Artuk, Koçak’a sunumu hakkında sorular sordu. Koçak’ın soruları yanıtlamasının ardından ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, Koçak’a teşekkür ederek toplantının ikinci gündem maddesine geçti.

Gelir ve gider bütçeleri kabul edildi
Toplantının ikinci gündem maddesinde 2019’un Aralık ayı karar özetleri oybirliğiyle onaylandı.  Toplantının üçüncü gündem maddesinde 2019’un Aralık ayı Hesap Hülasası oybirliğiyle tasdik edildi.  Toplantının 4. ve 5. gündem maddelerinde ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol, Meclis Üyeleri’ni bilgilendirdi. Toplantının dördüncü gündem maddesinde 2019 Yılı Kesin Gelir ve Gider Bütçeleri oybirliğiyle tasdik edildi. Toplantının beşinci gündem maddesinde 2019 Yılı Bilançosu oybirliğiyle tasdik edildi. Toplantının altıncı gündem maddesinde 2019 Yılı Yönetim Kurulu Faaliyetleri oybirliğiyle ibra edildi.
2019 yılı faaliyetleri sunuldu
Toplantının yedinci gündem maddesinde ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Demirel, Yönetim Kurulu’nun 2019 Aralık-2020 Ocak Faaliyetleri hakkında sunum yaptı. Demirel’in ardından ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Toplantının son maddesi olan “Dilek ve Temenniler” kısmında ATSO Meclis Üyeleri Ali İhsan Çiloğlu, Mesut Tabak ve Mustafa Özer söz alarak görüşlerini dile getirdi. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser de Afyonkarahisar’ı tanıtan ve geliri Afyon Eğitim Vakfı’na bağışlanacak olan “Geçerken Uğradım” filminin 28 Şubat 2020 tarihinde vizyona gireceğini hatırlatarak Meclis Üyeleri’nin filme desteklerinin önemine dikkat çekti. ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, “Dilek ve Temenniler” kısmının ardından Meclis Üyeleri’ne teşekkür ederek toplantıyı kapattı.
“İhracatta madencilik sektörü birinci sırada”
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2020 yılı Ocak ayı toplantısında, güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Serteser, ihracat sektörlerinin başında madencilik sektörünün geldiğini kaydetti.
ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, ihracat sektörlerinde birinci sırayı madencilik sektörünün aldığını belirterek şu ifadelere yer verdi:
“İhracatta 2019 yılının önde gelen sektörlerine baktığımızda birinci sırayı madencilik ürünleri alıyor. Bu sektörün yaptığı ihracatta bir önceki yıla göre yüzde 8,63 artış yaşanmış ve ihracatımız 200 milyon 907 bin dolara çıkmıştır. Tamamı doğaltaş olan madencilik ürünlerimizin ihracatında İstanbul’dan sonra Türkiye ikincisiyiz. Geçen yıl ise İstanbul ve Denizli’den sonra üçüncü olmuştuk. İhracat yapan sektörlerimiz arasında ikinci sırayı, çoğunluğu yumurta olan su ürünleri ve hayvansal mamulleri almıştır. İhracatı bir önceki yıla göre yüzde 38,55 azalan ve 55 milyon 609 bin dolarlık ihracat yapan sektörün 46 milyon dolarlık kısmını yumurta, 9 milyon dolarlık kısmını dondurulmuş tavuk ve balık oluşturmaktadır. Bu sektörde 2019’da Türkiye ikincisi olduk. Birinci ise yine İstanbul. 2018 yılında ise Türkiye birincisi idik.İhracattaki üçüncü sektörümüz ise çoğunluğu haşhaş olan hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleridir. 2018 yılına göre yüzde 23,54 artarak 25 milyon 391 bin dolar olan ihracatımızın 22 milyon dolarlık kısmı haşhaştır. Bu sektörde 2018 ve 2019 yılında Türkiye ikincisi olduk. Birinci ise İzmir’dir. İhracat yaptığımız ilk üç ülke ise 51 milyon 845 bin dolar ile Amerika Birleşik Devletleri, 51 milyon 357 bin dolar ile Çin Halk Cumhuriyeti ve 39 milyon 626 bin dolar ile Irak’tır. Burada Irak çok dikkat çekmektedir, çünkü geçen yıla göre Irak’a yapılan ihracat yüzde 54,74 azalmıştır. Bunda da en büyük etken, Irak’ın Nisan ayından itibaren Türkiye’den yumurta ithalatını durdurmasıdır.
Yumurtaya yeni Pazar arayışları sürüyor
Yumurta ihracatıyla ilgili yeni Pazar arayışlarının devam ettiğini belirten Serteser, “İhracatta iyi bir konumdayız, daha iyiyi yakalamak için çalışıyoruz, çalışacağız. İthalatta da cari açığın kapanmasına katkı sağlayan bir iliz. İlimizde, 2019 yılının 11 aylık verilerine göre 73 milyon 198 bin dolarlık ithalat yapıldı. Geçen yılların ortalaması ve 11 aylık ortalama karşılaştırıldığında 2019’u 79 milyon dolar civarında ithalat ile kapattığımız görülüyor. Buna göre her 1 dolarlık ithalata karşılık, 4,6 dolarlık ihracat gerçekleştirmiş oluyoruz. İthalatta ilk sırayı yağlı tohum ve meyveler, ikinci sırayı kazanlar, makineler, mekanik cihazlar, üçüncü sırayı plastik ve mamulleri almıştır” dedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum