Reklam

ANIZ YAKMANIN CEZASI 80 LİRA

Afyonkarahisar Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, hasadın ardından üretim alanlarında meydana gelen yangınlar konusunda üreticileri uyardı. Yaz ayının başlangıcıyla birlikte anız yangınlarının arttığına dikkat çeken ekipler; anız yakmanın cezasının dekar başına 80 lira 39 kuruş.

ANIZ YAKMANIN CEZASI 80 LİRA
28 Temmuz 2021 - 02:21
Yaz aylarının başlangıcıyla birlikte artan anız yangınları ekinlerin hasat edilmesiyle her geçen gün devam ettiğine dikkat çeken ekipler, “ Anız yakılmasıyla birçok zarar meydana geliyor. Bu zararlar arasında tarlalardaki solucan, mikroorganizma gibi canlıların yok olması, alevlerin sıçrayarak yakınlardaki ev, işyeri, ormanlıklar gibi alanları da yakması, aşırı duman nedeniyle hava kirliliğine neden olması ve yol kenarında bulunan tarlalardan çıkan aşırı dumanla trafik kazalarının meydana gelmesi gibi birçok olumsuzluk yer alıyor.

ANIZ YAKMANIN CEZASI
Anız yakmanın cezasının da 82 lira 39 kuruş oluğunu belirten ekipler, "Çevre kanununa göre anız yakanlar için ceza tutarı dekar başına 80 lira 39  kuruş olarak belirlenmiştir. Bu fiilin orman ve sulak alanlara bitişik yerlerle, meskûn mahallerde işlenmesi durumunda cezalar 5 katına kadar artırılabilmektedir. Yaz aylarının da gelmesi ile birlikte sigara izmariti, mangal, anız gibi yangına sebebiyet verebilecek konularda vatandaşlarımızdan daha duyarlı olmalarını rica ediyoruz. Belediyemiz İtfaiye Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimiz her türlü yangın ve anız yangınlarına karşı titizlikle müdahale ediyor. Ancak şehrimizde ve bölgemizde vatandaşlarımız ile çiftçilerimizden özel hassasiyet bekliyor; anız yakmanın çevre ve topraktaki canlılara zarar verdiğini, doğanın da dengesini olumsuz etkilediğini, bu yüzden hep birlikte topraklarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz. Tarımsal ve doğal ekosisteme zarar veren, çevreye yayılan dumandan dolayı da insan sağlığını olumsuz etkileyen anız yangınlarına karşı hep birlikte mücadele edelim” dedi. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum