Reklam

ABD ve Çin yönetimi arasında ipler iyice gerildi

ABD ve Çin arasındaki karşılık başkonsolosluk kapatma girişimlerinden sonra ipler iyice gerildi. Trump göreve geldikten bir sonra Çin ve ABD arasında karşılıklı vergilerin getirilmesiyle başlayan gerginlik hızla büyüdü. Küresel güçler bir yandan pandemi ile mücadele ederken bir yandan da aralarındaki güç mücadelesini hızla sürdürüyor.

ABD ve Çin yönetimi arasında ipler iyice gerildi
24 Temmuz 2020 - 11:41

ABD'nin Çin'in Houston konsolosluğunu kapatması yönündeki talebi, son iki yılda dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki bağların kötüleşmesine yol açtı. İki ülkenin yöneticileri gelinen noktada birbirlerini suçluyor. ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldikten bir süre sonra Twitter hesabından Çin'e yönelik yaptığı açıklamalarla başlayan karşılıklı sertleşmelerde ipler iyice gerildi.

Trump'ın, Çin ile ilgili 2018 yılında yaptığı bazı önemli açıklamalar gelinen son noktanın işaret gibiydi. 22 Ocak 2018'de ABD Başkanı Donald Trump, Çin dahil tüm ithal çamaşır makinelerine ve güneş panellerine extra ek vergiler getirdi. 8 Mart'ta Trump, Çin dahil tüm tedarikçilerden çelik ithalatı için yüzde 25 ve alüminyum için yüzde 10 gümrük vergisi alınacağını açıkladı. 2 Nisan'a gelindiğinde ise Çin, uçaklar ve soya fasulyesi dahil 128 ABD ürününe yüzde 25'e varan tarifeler uyguladı. 3 Nisan'da ise Trump, yaklaşık 50 milyar dolarlık Çin ithalatına ilişkin yüzde 25'lik tarifeler uyguladı. 22 Ağustos'ta New York mahkemesi, Huawei Teknoloji Genel Müdürü Meng Wanzhou için ABD'de yargılanması için tutuklama emri çıkardı. 24 Eylül'de 200 milyar dolarlık Çin ithalatı için yüzde 10 tarifeler devreye girdi. 1 Ocak 2019'da yüzde 25'e çıkacağını söylüyor ve Çin, ABD mallarına 60 milyar dolar vergi veriyor. 7 Aralık'da mahkeme işlemleri ABD'nin Meng Wanzhou için tutuklama emri çıkardığını, çünkü Huawei'nin bağlantılı olduğu şirketlerin İran'a ekipman satma girişimlerini kapsadığını ve ABD'nin ülkeye karşı yaptırımlarını bozduğunu düşünüyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum