Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Gazi ÇAKMAK
KENDİSİ KÜÇÜK GÖLGESİ BÜYÜK KADIN
09.10.2019

KENDİSİ KÜÇÜK GÖLGESİ BÜYÜK KADIN

Kimi Anne der.

Kimi ŞİİR abla der.

Kimi teyze der. Kimi şiirlerin Sultanı. Dünya denen bu handa Oysa  kendisi küçük gölgesi büyük bir kadındır aslında..SERBANLI ŞAİRE Safiye Samyeli..!

 

Saçaklardan buzların kılıç gibi sarktığı soğuk bir kış günü olan 05.03.1971 tarihinde Afyonkarahisar’Serban kasabasında gözlerini dünyaya açtı. Afyonkarahisar Serbandan üç yaşında ailesi ile birlikte Denizli’ye göçtü 46 yıldır Denizli merkez de ikamet ediyor. Tekstil sektöründen emekli ve üç erkek evlat,iki gelin,bir torun sahibi.

 

İlkokul diplomasından başka diploması olmayan ŞAİREnin  ne bulduysa okuyarak okuma Azmi sayesinde kendisini geliştirerek Şiirlerinde halkımızın özlem, ayrılık, sevinç, serzeniş ve ihtiyaçlarını akıcı bir üslupla dile getiren ŞAİRE..

ALTI ŞİİR KİTAP’ı yazmayı başarmıştır . Şaire nin okuma azmi sayesinde 2000 yılında Denizli İl Kütüphanesi tarafından’’ DENİZLİ KÜTÜPHANESİ EN ÇOK KİTAP OKUYAN OKUR DALINDA DENİZLİ İL BİRİNCİLİĞİ’’ “16. Hikmet OKUYAR Ödüllü şiir yarışması’’ nda“MUHTEŞEM DENİZLİ’’ adlı şiirim ile Türkiye birinciliği; “Türk Ocakları HOCALI KATLİAMI şiir yarışması’’ nda “Serbest vezin dalında “AHIM YER¬DE KALMASIN’’adlı şiiri ile yarışma ikinciliği; “Şiir Rüzgarı Şiir yarışmasında hece vezni dalında “SEVDAM ÖYLE BܬYÜK Kİ’’ adlı şiiri ile yarışma üçüncülüğü; “Edebiyat Sitesi. com’’ tarafından Şairde azim ödülü; “Edebiyat evi.com’’ sitesi ta-rafından 2010 “Yılın Annesi ödülü’’ Edebiyata destek verenler dalında Ankara ‘’ Şair bakışlılar 2014 YILI basın yayın ödülü‘’ Adana Güney havadis gazetesi “ 2016 yılının en ünlü kadın şairi ödülü” 2019 ikinci kez yılın Annesi ödülü,ayrıca Ozanlara destek ödülü, Edebiyata destek ödülü gibi Velhasıl Otuz tane ödülü mevcut. 2018 Kültür ve turizm bakanlığından DEVLET HALK ŞAİRE’si SANATÇI TANITMA KARTI sahibi olmuştur. Ödüle doymayan ŞAİRE’nin bestelenen yüz altmış Şiiri vardır.

 

Bütün bunlardan sonra kendisine şiirlerinizin ilham kaynağını nedir ve nereden alıyorsunuz diye sorduğumda?

Aldığım Cevap;

İlham kaynağım bir resme, bir cisme nazar ederek o anın atmosferini dile getirme olarak görüyorum ve devam etti Allah’ın yarattığı her şeyi seviyorum.

Düsturum Peygamberimin “Toplumun derdini dert edinmeyen bizim namazgâhımızdan uzak dursun” hadisine nail olabilmek adına,kimseden hiçbir menfaat çıkar beklemeden bildiğim doğrultuda çalışıp insanlara faydalı olmaktır.

Bu şiarla;

Kendisi çok okumak isteyipte ailesinin kız çocuklarının okumasını istemediği için nerde okumayan kız çocuğu görse içi yanıyor ve yangını bir türlü sönmüyor. içindeki ukde’sini bir nebze söndürebilmek adına DENİZLİ YAREN KÜLTÜR DERNEĞİ’ni kurarak;

BIRAKIN KIZLAR OKUSUN.

ÇOCUKLAR ÖLÜYOR DÜNYA UTANSIN

KADINLAR ÖLÜYOR DÜNYA UTANSIN

Adı altında Sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirir. Bilhassa BIRAKIN KIZLAR OKUSUN ANTOLOJİSİ olan yüz altmış sayfalık kitabı kimseden kuruş talep etmeden kendi imkanlarıyla çıkarır.

 

İnşallah MARMARİS’de Safiye samyeli hanımın On yıldır üzerinde çalıştığı,Benimde İki ŞİİRLE KATILACAĞIM 25/26/27 Ekim BIRAKIN KIZLAR OKUSUN proğramının MARMARİS KÜLTÜR MERKEZİNDE finalini yapacağız desteklerinizi bekliyoruz.

Saygılarımla.

 

OKU KIZIM YAZ KIZIM

Safiye Samyeli/ Denizli

 

“İkra” diyor Kur’an bile

Yaratan getirmiş dile

Cehalet en büyük çile

Oku kızım, yaz kızım

Bu düzeni boz kızım

 

Bırak elinde ki işi

Takma sakın ipe şişi

Kim demiş okumaz dişi

Oku kızım, yaz kızım

Bu düzeni boz kızım

 

Eline yakışır kalem

Yüreğin görmesin elem

Ne derse desin el âlem

Oku kızım, yaz kızım

Bu düzeni boz kızım

 

Al tak boynuna silgini

Doldur beynine bilgini

Göster yurduna ilgini

Oku kızım, yaz kızım

Bu düzeni boz kızım

 

Samyeli der; kitap seçin

İlim deryasından için

Aydınlık günlerin için

Oku kızım, yaz kızım

Bu düzeni boz kızım.


Bu yazı 7987 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet