Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Galip LEBLEBİCİOĞLU
Dua Etmek
21.05.2019

Dua Etmek


Dua Allah'a karşı yakarış, yalvarış demektir.Bir nevi sıkıntılardan kurtulmak için sığınmadır.İnsanın Allah'a muhtaç olduğunu bilmesi gerekir.Bu kalbe yerleşmiş imanla olur.Bir derde düşmüş ise iyiye dönmesi için, düşmemiş ise hiç düşmemek için Allah'a el açılır. Gerek hali ile gerekse diliyle O'na dua eder. 
Kur'anda ''Ey Muhammed;kullarım, sana benden sorarlarsa, şüphesiz ben onlara yakınım. Bana dua edenin,dua ettiğinde duasını kabul ederim. o halde onlar da, benim davetimi kabuk etsinler.Bana inansınlar ola ki; Doğru yolu bulsunlar'' Buyruluyor.(Mümin su.60. a)Allah belirli bir yerde bulunmakta münezzehtir.Kim ne yaparsa onu görür.Kim ne düşünürse onu bilir. İnsanın dilediğini ona iletmesi doğrudan Yaradanına yönelmesi,dilediğini ondan istemesi yeterlidir.Duaya cevap verecek olanda Bizzat Yüce Allah'ın kendisidir.
Allah katında makbul olan dua, dilediğini sözle ifade ederken Allah'a canı gönülden yapılan duadır.Dua esnasında bağırıp çağırmaya haykırmaya gerek yoktur.Madem ki;Allah kullarına daha yakındır. İmiyle her şeyi kuşatmıştır.Kulağın duymayacağı fısıltıları Allah işitir.İnsanların usulü dairesinde yapacakları duaları kabul edecektir.Kullarında kendisine iman husunda kusurlu davranmaları emredilmiştir.
Dua etmemek, kendi kendini yeterli görmektir.Bu insanı bencilleştirir.Şımartır.
Allah iman edip Salih amel(iyi iş) işleyenlerin duasına karşılık verecektir Lutfundan fazlasını da verir.(Şuara su.26.a)
Devamlı okuduğumuz Fatiha suresi Duanın çerçevesini çiziyor.Sada ALLAH'a kulluk edeceğiz.ondan isteyeceğiz.Amma doğru yolda olacağız. Bu yol sapıklıktan uzak olanların yoludur.
Ey Rab'bimiz; Bize dünyada da Ahrette de iyilik güzellikler ver. Bizi ateşi azabından koru.(Bakara suresi 201.a.--A'li imran su.8.9.a.)

 


Bu yazı 1617 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet