Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ahmet Selman
Mekruh olan oruçlar
20.05.2019

Mekruh olan oruçlar

 

 

Cuma günü, Müslümanların bayram günüdür. Dolayısıyla Cuma günü oruç tutulması Pygamberimiz (as) tarafından yasaklanmıştır. Bir hadislerinde Efendimiz (as):

"Geceler arasında sadece Cuma gecesini ibadete tahsis etmeyin, yine günler arasında oruç tutmak için sadece Cuma gününü tahsis etmeyin. Ancak sizden biri âdeti olan bir oruç tutuyorsa bu müstesnadır." (Müslim; Ebu Davud; Tirmizi)

Cumaya bir gün ilavesiyle tutulması kerahati kaldırır. Aşurada olduğu gibi.

İbni Nüceym, Cuma günü oruç tutmanın kerahat olmadığını hatta müstehap olduğunu söyler ise de meşhur olan görüş mekruh olduğudur. (Celal Yıldmm, 2/220; Tahtavi aladdür, 1/441)

Nevruz denilen ilkbahar gününde ve mihrican denilen sonbahar gününde kasten tutulan oruçlar da tenzihen mekruhtur. Çünkü bu günlere tazim edilmiş gibi olur. Meğer ki mutad olan oruç tutma günleri bu günlere rasgelmiş ola..O takdirde sakıncası yoktur. (Ömer Nasuhi Bilmen)

Şek Gününde Tutulan Oruç:

Şaban ayının son gününün, Şabandan mı Ramazandan mı olduğu şüpheli olmasından dolayı, o güne yevm-i şek=şüpheli gün denilir ki böyle bir günde, Ramazan orucuna niyetle tutulacak oruç mekruhtur.

Bazılarının, Ramazan 29 çekiyor bir günü eksik oluyor diye, o güne Ramazan niyetiyle oruca başlamaları mekruhtur. Hatta bazıları da, Ramazan karşılaması diyerek, bir iki gün öncesinden oruca başlıyor ki, bu da mekruhtur. (Nuru'l izah)

Zira Ramazan orucuna ilave anlamı taşır ki Yahudiler, hükümdarlarının sağlığı için bir aylık oruca, on gün ilavesiyle 40 güne çıkarmalarına benzediği için hoş görülmemiş, mekruhtur denilmiştir.

Ancak, her ayın başında ve sonunda oruç tutma âdeti olanın âdetine denk gelmişse, tutmasında kerahat yoktur. (Nimeti İslam)


Bu yazı 2009 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet