Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Galip LEBLEBİCİOĞLU
KUTLU DOĞUM
18.11.2018

KUTLU DOĞUM

 

 

Yüce Peygamberimiz,20 nisan 571 yılında(Rebiül ayının 12.gecesi) Mekke'de doğmuştur. Bu güne Mevlit Kandili denir. Mevlit doğum demektir.

Her yıl bugünlerde Kutlama yapılır. Kur'an ve Süleyman Çelebinin Mevlit Kasidesi (şiiri) okunur. Hayırla anılır.Doğum gecesi şen ve mutlulukla geçirilir.Kadir gecesinden sonra en kıymetli gecedir.Son peygambere övgüler yapılır.

Doğumdan 55 gün önce Fil olayı yaşanmıştır. Kutsal ka^beyi kıskanan ve yıkmak isteyen, Yemen valisi Ebrehe, önde büyük bir Fil ,Mekke yakınında Ebabil kuşlarının saldırısına uğrar. Ordusu perişan olur.

Hz. Amine, rüyasında doğacak yetim (babası Medinede ölmüş) çocuğa MUHAMMED ismini duymuş, dedesi Abdül Muttalip de uygun görmüştür. Niçin bu isim diye sorulduğunda Onu yerde insanlar,gökte Melekler meth etsin diyerek cevabını vermiştir.

Doğduğunda onu annesi emzirir.Sonra Ebu Leheb'in cariyesi süveyde, daha sonra ,Sa'd Bekr kabilesinden Halime hanıma süt annesi olarak verilir.Daha bebek iken, sadece bir memeyi emdiği, diğerini Halime'nin oğlu , Abdullah'a bıraktığı görülür.Dört yıl boyunca civarda yayılan koyun, develerin sütlerinin arttığı hayretle tespit edilecektir.

Bir gün Abdullah'ın, Kureyş'li kardeşime yetişin diye bağırınca hemen koşarlar.Muhammed'in yüzü solgun ve kendisi yorgun dur.Ne oldu diye sorduklarında,iki beyaz elbiseli kişinin Muhammed'in göğsünü yardıkları bir şeyler aldıkları, ''Bu şeytanın nasibidir.''dediklerini, anlatırlar. Bu göğüs açmadan korkan aile çocuğu annesine teslim ederler.

Amine çocuğu ile Medine'ye (Yesrib) gider kocasının mezarını ziyaret ederler. Bir ay kalıp dönerler.Yolda hastalanan Amine Ebve köyünde vefat eder. Ümmü Eymen çocuğu mekkeye getirir, dedesi Abdül Muttalibe teslim eder.

Sevgili yetim. Ebu Taliple kervanlara katılır. bir seferinde Bahira isminde bir din adamı , Muhammed'in gözlerinin değişik olduğunu, sırtında nübüvvet mührünü görür. Bunu daha ileri götürme yahudiler görürse onu öldürür der.

Hz. Muhammed genç yaşta zulme karşı kurulan derneğe üye olacak. haksızlıklara karşı duracaktır. Etrafında itimad kazanacaktır.

Bir süre sonra Mekke zenginlerinden dul Haticenin kervan yöneticisi olur.Kazancı artan Hatice, Muhammed'e yakını Nefiseyi göndererek evlilik talep eder.Evlenerek Hz. Haticenin evinde kalmaya başlar. Bir oğlu dört kızı olur. iki kızını evlendirir, ikisini Ebu lehep'in oğulların nişanlar. oğlu kasım vefat eder. Hz MUHAMMED, Ebul kasım diye de hitap .edilir. Kırklı yaşlara gelince Nebilik belirtileri başlar. Hira dağına çekilir. Bir KADİR gecesinde Vahiy Meleği gelir. oku !der, YÜCE Nebi ben okuma bilmem der Melek sıkıştırır. YARADAN'ın emriyle OKU der. Bu defa ilk beş ayeti okur ezberler.ALLAH'ın resllüğü (Elçiliği) başlamıştır. Eve koşar titremektedir. Hz. Hatice üstünü örter, Ölünceye kadar, Hz. MUHAMMED'e en büyük destek olacaktır.


Bu yazı 1799 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet