Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Gazi ÇAKMAK
DOLARIN ÇIKIŞI BAHANE EDİLEREK YAPILAN ZAMLAR
10.10.2018

DOLARIN ÇIKIŞI BAHANE EDİLEREK YAPILAN ZAMLAR

Değerli Gönüldaşlarım

Bugünkü yazımda biraz toplumumuz ekonomisinde oluşan ahlaki yozlaşmadan bahsedeceğim.

Malumunuzdur ki Amerikanın yaptığı gibi görünen ve aslında KÜRESEL ÇETE nin marifeti olan küresel DOLAR dalgalanmasından etkilenip okyanus da fırtınaya yakalanmış yelkenli gibi bir o yana bir bu yana savrulan ekonomimiz ve normal olarak da peşinden gelen ZAMLAR.

Bura kadar normal. Ama normal olmayan içeride kendi ürettiğimiz Dolarla nakliye dışında uzaktan yakından alakası olmayan fahiş fiyat artışları. Toplumsal olarak şöyle yirmi yıl geriye gidelim.

Eskiden TARIM toplumu idik. Köyden kente göç sayesinde KENT toplumu olduk.

Bu pek çok alanda MODERNLEŞME ile birlikte yozlaşmada beraberinde geldi.

 

Eskiden ekseriyet tarımla uğraştığı için ticari maksatla olmasa bile kendi ihtiyacı olan gıdayı kendi üretiyordu.

Öyle olduğunda, fiyatların yükselmesinden aileler etkilenmezdi. Şimdi aynı köyde yaşayan tembelliğinden satın alma daha kolayına geliyor.

Bizim çocukluğumuzda para mevhumu nerdeyse yoktu. Çünkü kandilde yakılan gaz yağı dışında her ihtiyacı, herkes kendi üretirdi.

Kuru yaş, yiyecek ne varsa, olmayanı olanla TAKAS suretiyle temin ederdi. Ne oldu aynı köyde yaşayan aynı köyün pazarından PATATES, SOĞAN,YUMURTA ‘yı satın alırken utanmayan bizler.

Neden kendimizi sorgulamaktan aciz olduk.

Evvelden Çorabı, fanilayı kadınlar örerdi.

İşte gaz yağı, belki ayakkabı türünden sınırlı sayıda ihtiyaçlar parayla alınırdı.

Buna karma aile ekonomisi denirdi.

 

Bakkal vazgeçilmezimizdi. Bakkaldan, sadece ihtiyaç duyulan şey istenirdi. içeri girip ürünlerle temas, al sepeti lüzumlu lüzumsuz onu bunu sepete at yoktu.

 

Kuş gribi dediler, köy de yaşayanların münferit tavuk yetiştirmesini bitirdiler. Bir ara deli dana uydurdular Allah dan o kayboldu. AVM’ler bakkal kültürünü bitirdi. Üretim endüstrileşti. Üretenler başkasının işçileri oldular.

 

Sentetik genleriyle oynanmış hormonlu gıdaları çaresiz kabul eder durumdayız.

Artık hepimiz tüketim toplumunun bir parçası haline geldik. AVM’ler nerdeyse mabedimiz, para saymak, fiyat etiketleri, plastik alış veriş kartları, yeni dinin ritüelleri... Ne hale geldik.

Seçim hakkın yok. Onların istediği kadar, istediği fiyattan ne verirlerse onu tüketeceksin. O kadar!

Allah hakkımızda hayırlısını versin.

Saygılarımla.


Bu yazı 7000 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet