Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Gazi ÇAKMAK
MAZLUM COĞRAFYANIN MAĞDUR ÜLKESİ ARAKAN.
16.09.2018

MAZLUM COĞRAFYANIN MAĞDUR ÜLKESİ ARAKAN.

 

Bir ülke düşünün ki,

 Bir grup asker gelip, evinizden alıp "zorunlu işçi" olarak bir yerlere götürüyorlar. İtiraz etmeye kalkarsanız hapis ve işkenceye maruz kalıyorsunuz.

- Beton ev yapmanız yasak. Eviniz ahşap olmak zorunda, o da devletin malı. Eğer evinizde yangın çıkarsa "devlete ait malı yakmak" suçundan 6 yıl hapis cezası alıyorsunuz.

- Tek başınıza iş yeri açmanız yasak. Budist bir ortağınız olmak zorunda.

- En fazla ilkokula kadar okuyabiliyorsunuz. Üniversite okumanız yasak.

- Sahip olduğun hayvanlar için devlete her yıl çok ağır vergiler ödemek zorundasınız.

- Devlet dairelerinde çalışmanız yasak.

- Sabit veya cep telefonu, bilgisayar, motorlu taşıt vs. sahibi olmaya hakkınız yok, bunları almak yasak.

- Evlenmek istediğinizde, 50.000-300.000 kyat (hem kız hem erkek ayrı ayrı) vergi ödemek zorundasınız. Vergi ödendikten sonra 2-3 yıl bekliyorsunuz ve 3 yıl sonra ret cevabı gelirse evlenemiyorsunuz.

- Her yıl tüm aile bireylerinin yer aldığı fotoğrafı devlet görevlilerine teslim etmek zorundasınız. Çünkü doğan ve ölen herkes için devlete vergi ödüyorsunuz.

- Yaşadığınız ilin dışına "seyahat kartı" olmadan çıkmanız yasak. Onu da türlü sebepler bahane gösterilerek alamıyorsunuz.

- Cemaatle namaz kılmak ve kurban kesmek gibi ibadetleri yerine getirmeniz yasak.

- Eğer bir camide cemaatle namaz kılınırsa cami yıkılıp yerine budist tapınağı yapılıyor.

- Çocuğuna "Muhammed,Ahmed, Ömer, Osman, Hasan, Hüseyin" gibi isimler koymak yasak.

 

 Bu şekilde devam eden daha biçok insanlık dışı uygulama içinde hayatını devam ettirmek zorunda kalan Arakan'lı Müslümanlar bunca dert yetmezmiş gibi, baskı ve asimilasyonla yetinmeyen budistlerin silahlı,bıçaklı,şişli,baltalı saldırılarına maruz kalıyorlar. Hatta devlet yetkilileri kontrolünde budist topluluk köyleri içindeki insanlarla beraber yakıyorlar.

 Bütün bunlara katlamayan Arakan'lı Müslümanlar için tek yol hicret. Myanmar'ın Bangladeş ile sınırı olan Naf nehrinde sallara atlayıp Bangladeş'e hicret ediyorlar. Bangladeş, Türkiye'nin %25'i büyüklüğünde ve 150 milyon nüfuslu bir ülke olduğundan daha fazla muhaciri kabul etmemekte. Muhacirler için ise üç seçenek var,

geri dönüp idam edilmek, Naf nehrinde boğlarak ölmek veya Bengal ormanlarına kendini atıp hayatta kalabilme yüzdesini arttırmak.

BM'nin raoprlarında dahi "Dünya'nın en mazlum halkı" olarak geçen Arakan'lı Müslümanların maalesef Allah'tan (svt) ve iman etmiş birkaç stk'dan gayrı kimseleri yok.


Bu yazı 7140 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet