Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Gazi ÇAKMAK
DEİZM VE GÜNÜMÜZ TOPLUMUNA ETKİSİ.
03.06.2018

 

DEİZM VE GÜNÜMÜZ TOPLUMUNA ETKİSİ.

İbadete hepten çektik barikat,

Cuma bile göremedik hareket,

Basılmadık yerde kaldı bereket,

Diyelim kardeşim hakça Eyvallah.

 

Diyerek başlayalım Değerli Gönüldaşlarım.

 

Bu günkü yazım da güzide dinimiz İSLAM’ın günümüz toplumunda yanlış uygulamalar sonucunda yanlış anlaşılarak DEİZM ‘in değirmenine su taşıma gibi Allah muhafaza tehlikeli boyutlara gelmesini ele alacağız acizane.

Peki DEİZM nedir? Önce onu bir açalım.

“Yaratanın varlığını ve âlemin ilk sebebi olduğunu kabul etmekle birlikte, akla dayalı bir tabii din anlayışı çerçevesinde peygamberliği, ahireti şüphe ile karşılayan veya inkâr eden felsefî ekolün adıdır.”

Bu düşünceye sahip olanlara da DEİST  denilmektedir.

Bundan yola çıkarak dan günümüzde toplumumuzun bilhassa gençliği maalesef tehlikeli yön de yol almağa başlaması endişe verici boyutlara gelmektedir. Tabiî ki bunun yanında İSLAM’I anlamış dindar kesimi tenzih ederek ayrı tutmamız gerekmektedir.

Nasıl mı diyenler için izah etmeye çalışalım Peygamber efendimizin (s.a.v) uygulamış olduğu sünneti hafife alarak felsefi düşüncelerle sorgulayan,Dini işine geldiği gibi uygulama,

Namazları seçmek, örneğin beş vakit namazın farz olduğu halde kılmamaya ve sadece CUMA’ya ve bayrama bağlamak,

Kurbanı kafasına göre kesmek, Zekatı kafasına göre vermek, Orucu tutmayanların maalesef sayılarının artması, Haccın Araplara para kazandırma felsefesi gibi olgular vesaire vesaire. Değerli kardeşlerim böyle bir din yok.

Din:

Cenabı Allahın farzını ve peygamber efendimizin sünnetini samimi bir şekilde uygulamanın adıdır.

Müslüman kelime anlamı samimi olarak teslim olan demektir. Yani din teslimiyettir tüm kuralları eksiksiz olarak uygulamaktır. Allahı Tealâ bize iyilikleri emredin. Kötülüklerden nehyedin diye buyurmaktadır. Bunun anlamı Dinimizi anlamak zorundayız. Onun için herkes herkesi uyarmak zorundadır. Bunun aksi istikametindeki keyfi hareketler bizi uçuruma götürür,Felakete sürükler. Bütün bunların sonucunda samimiyetten uzak ne yaptığını bilmeyen Allah korusun DEİST bir toplum ortaya çıkar.

Saygılarımla.


Bu yazı 7693 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet