Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Gazi ÇAKMAK
KUTLU BOLVADİNİN BİLGE İNSANI
27.05.2018

KUTLU BOLVADİNİN BİLGE İNSANI

KUTLU BOLVADİNİN BİLGE İNSANI

KUTLU BOLVADİNİN BİLGE İNSANI

 

 

Değerli Gönüldaşlarım

Hepimiz gündelik yaşamımızda bir çok kişiyle karşılaşı tanışırız bazen iyi bazen kötü tabirini insanlar için pek kullanmak istememde haz almak veya haz almamak diye tarif edebiliriz. Kimisi yanınızda özel bir yer edinir. Kimisi verdiğiniz yerinden edinir.

Merak bu ya Soy ağacımı araştırayım dedim Nufus müdürlüğüne gittim. Memur bey buyrun ne istemiştiniz dedi Soy ağacımı araştırmak istiyorum dedim. Memur bey belirli bilgiler dışında veremeyiz yetkimiz yok dedi. Peki dedim dolaşırken bir arkadaşı denk geldi hal hatır derken nüfus dan geliyorum soy ağacımı çıkartmak istedim olmadı diyince senin oiş kolay zamanın varsa birini tanıyorum halleder dedi yürüdük gittik derken bir eve girdik sıcak güler yüzlü bir bey efendi bizi karşıladı. Önce size ne ikram edeyim sonra derdiniz ne ise çare buluruz dedi. Çay sohbet derken kanım bir anda ısınıverdi. Bana ne iş yaptığımı sordu yurt dışında çalışıyorum arada acizane ŞİİR falanda yazıyorum deyince bana da bir şiir yazarmısın dedi bende sizi tanımıyorum ki dediğimde bir kitap verdi okudum ama çok şeyler öğrendim ve şiirini yazdım evine götürdüm çok memnun mutlu oldu.

 

MUHARREM BAYAR kimdir?

Şair ve yazar. 15 Ocak 1945, Bolvadin / Afyon doğumlu. Bolvadin Akçeşme İlkokulu (1956), Bolvadin Lisesi (1962), Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi (1966) mezunu. Edebiyat öğretmeni olarak ilk öğretmenliğine Diyarbakırda başladı. (1966-67), çeşitli illerde görev yaptıktan sonra Bolvadin de emekli oldu.

 

Öğretmenliğin yanı sıra Osmanlıca mütercimliği yaptı. EGAY-DER ve İLESAM üyesidir.

Yazı hayatına şiirle girdi. Şiirleri Hisar, Ülkü, Varlık gibi edebiyat dergilerinde yayımlandı. Bilimsel dergilerde 550’ye yakın araştırma-inceleme türünde makalesi yayımlandı. Türk Kültürü, Bakış, Beldemiz (Afyon), Yeşil Akşehir, Pervasız gibi dergi ve gazetelerde bu makaleler yer aldı. Topladığı yazma kitaplar, cönkler, fermanlar, beratlar ile çeşitli illerde sergiler açtı. Osmanlı diplomasi yazısı olan Siyakat Yazı üzerinde çalıştı. Yazdığı bütün eserleri değerlendirilerek fahri doktor unvanı aldı. 1996’da Vesikalara Göre Türkmen Aşiretlerinin İskânı adlı çalışması ile Kültür Bakanlığı Onur Ödülü, 2001’de Türk Dünyası Folklor Hizmet Ödülü, 2002’de Karakeçili Yörük Aşiretinin Tarihi ve İskânı ile Yörük-Türkmen Derneklerinin Türk Kültürüne Hizmet Büyük Ödülü, 2003’te Üsküp Balkan Yazarlar Birliği Başarı Ödülü gibi elli civarında ödül aldı. Çeşitli üniversite ve kuruluşların düzenlediği elliden fazla bilimsel toplantıya katılarak bildiriler sundu. Bu bildirileri kitaplarda yer aldı.

ESERLERİ:

İNCELEME - ARAŞTIRMA: Ana-dolu’nun En Eski Şehirlerinden Bol-vadin’in Tarihi (c. 1, 1966), Bolvadin Mevlevihanesi ve Mevlevilik (1966), Sinop’ta Kale Kitabeleri (1986), Mevlevi Kaari Ahmed Dede (monografi, tebliğ, 1996), Arşiv Vesikalarına Göre Nasreddin Hoca (1996), Bolvadin Tarihi (2.cilt, 1999), Bolvadin’de Eğitim ve Öğretim Kurumlarının Tarihi (1999), Karabağlı Türkmen Aşiretinin Bolvadin Civarına İskânı (1999), Karakeçili Yörük Aşiretinin Tarihi ve İskânı (2001), Hacı İbrahim Sultan (monografi, tebliğ, 2001), Karahisar-ı Sahibde Ermeniler (2001), Tabib Karaca Ahmet Sultan (monografi, tebliğ, 2002), Tabib Seyid Han Basri (monografi, tebliğ, 2002), Karakeçili Yörüklerinin Kültür Hayatı (2002), Denizli’de Kültür Dünyasını Kuranlar (2002), Bulgaristan’a İskan Olmuş Türk Aşiretleri (2002), Karaca Ahmet Sultan ve Tedavisi (2002), İscehisar’ın Tarihi (2003), Sultandağı Tarihi (2003), Divan Şiirinde Gül Motifi (2003), Bolvadin Fıkraları Üzerine Bir İnceleme (2004), Karakeçili Yörük Aşiretinin Yaşadığı Alanlar (2004), Bolvadin Ahi Teşkilatına Ait Secerelerinin Tanıtımı (2005).

Gibi eserler bırakarak dolu dolu bir yaşayan MUHARREM BAYAR sağ Bolvadin de yaşıyor.

 

 KUTLU BOLVADİNİN BILGE INSANI

Çok alim tanıdım yerin bir başka,

Kutlu Bolvadin'in  Bilge insanı.

Seni öncelerden görseydim keşke,

Kutlu  Bolvadin'in Bilge  insanı.

 

Görüntünde bir başkasın zahirsin

İyi  buldum  duruşunda Tahirsin,

Bu  kadar  ilime  nasıl  Mahirsin?

Kutlu  Bolvadin'in  Bilge  insanı.

 

Belgeyi çözmede siyakat sende,

Eserler  yazmada  liyakat sende,

Ahdine  vefada  sadakat  sende,

Kutlu  Bolvadin'in  Bilge  İnsanı.

 

Edebi ilminde  seninle  geze,

Şiirler yazarsın hep dize dize,

Tarih  bilgilerin  saplandı öze,

Kutlu  Bolvadin'in Bilge insanı.

 

Ilkenin  Uğruna  verirsin seri,

Bulamayız seni koyacak yeri,

Olmazsın bilirim kimsenin eri,

Kutlu  Bolvadin'in Bilge insanı.

 

Gazi ye gerekir bir ince ayar,

Semavattan bile yıldızlar kayar,

Elbette fanidir Muharrem Bayar,

Kutlu  Bolvadin'in Bilge insanı.

     GAZI  ÇAKMAK 04/09/2015

 

Kendisine Allah dan sağlıklı uzun ömürler diliyorum.


Bu yazı 7840 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet