Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Gazi ÇAKMAK
LE MONDE ÇA CE MONTE SUR LA MODERASYON
04.05.2018

LE MONDE ÇA CE MONTE SUR LA MODERASYON

Çevirisi. (Dünya ahlak üzerine kurulmuştur)Fransız atasözü.

 

Değerli gönüldaşlarım. Bu günkü yazımda sizinle acizane biraz pek de alışık olmadığımız sıra dışı benimde sizinde bildiğiniz ilk okuldaki müfredatımıza yerleşmiş ders olan HAL VE GİDİŞ yani AHLAK dersini irdeleyeceğiz.

Merak ettim araştırdım Aynı HAL VE GİDİŞ dersinin benzeri Avrupa ülkelerinin müfredatlarındada mevcut. Yaşadığım ülke Fransa’da herkesin HAL VE GİDİŞ notu kırık çok nadiren Pekiyi kişinin AHLAKİ neyse notu da o.

Merak bu ya hafızamı bir yokladım. İlk okulda HAL VE GİDİŞ dersim pek iyi idi Elhamdulillah.

Fransada bir arkadaşımla Şehir içinde geziyoruz, caddeden atlayacağız trafik vızır vızır işliyor yayalar yaya geçidini kullanmak için yeşil ışığı bekliyor biz hemen arabaların arasından karşıya geçiverdik. Arkadaşıma sordum ilkokulda HAL VE GİDİŞ notun neydi? O ne biçim soru gardaş tabiki pekiyi.

 

Türkiye’de tatile geldim bir akrabamla Bankaya gittik içeri girdik kuyruk var hemen sıraya durdum,akrabam yanımdan kayboldu ben hala sıradayım bir müddet sonra geldi haydi gidelim hallettim işi memur adamımdı dedi. Sonra ona sordum kuzen ilkokulda HAL VE GİDİŞ dersinden kaç alıyordun hatırlıyormusun dedim? Bu gün gibi hatırlarım Pekiyi. İyi dedim yürüdük.

Teyzemi doktora götürdüm bir sıra, bir sıra bekleyelim teyze dedim teyzem en öne geçti muayene için, doktor da onu muayene etti sırdakileri gördüğü halde.

Bütün bu olanların nihayetinde yaşadığım ülke Fransa’yla mukayese ettim. Orada bunları hiç bir Fransız vatandaşına yaptıramazsınız utanır ayıp olmaz derler.

Çünkü HAL VE GİDİŞ notları kırıktır.

Yalnız bu Mukayese yanlış anlaşılmasın FRANSA övmek değil amacım.

Bizde kul hakkından dem verip kul hakkı yiyenlerin AHLAK notu pek iyi.

Sınıftaki öğretmeninde AHLAK notu Pekiyi.

Muayene olan hastanın AHLAK notu Pekiyi.

Muayene eden Doktorun AHLAK notu Pekiyi.

Müdüründe AHLAK notu Pekiyi.

Belediye Başkanının da AHLAK notu Pekiyi.

Sendika Başkanının da AHLAK notu Pekiyi.

Parti Başkanının da AHLAK notu Pekiyi.

Alengirle Partiden Partiye geçen Milletvekilinin de AHLAK notu Pekiyi.

Ne diyeyim övünmek gibi olmasın gurur duyuyorum AHLAK notumuzdan.

Saygılarımla.


Bu yazı 7742 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

AFYON

SON YORUMLARAfyon Türkeli Gazetesi © 2017-2019 www.afyonturkeligazetesi.com

ÖzekNet